Szkoła Podstawowa im. dra Aleksandra Majkowskiego w Nowej Karczmie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 845908
    • Do końca roku: 278 dni
    • Do wakacji: 85 dni
  • Kartka z kalendarza

Dla rodziców

Nasza Szkoła jest miejscem, gdzie stwarza się warunki do nauki dla wszystkich dzieci. Przekazujemy tu wiedzę i kształtujemy umiejętności, staramy się motywować do sumiennej pracy, rozwijamy zainteresowania uczniów.

 

Aby osiągnąć założono cele pomagamy rodzicom w procesie wychowania. Tworzymy liczną ofertę zajęć pozalekcyjnych, aby wspierać rozwój ucznia, uwrażliwiać na piękno świata, wprowadzać w świat kultury i sztuki.

 

Troszcząc się o bezpieczeństwo i zdrowie naszych uczniów, pokazujemy jak pożytecznie spędzać wolny czas, wspieramy dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej oraz pomagamy przezwyciężać niepowodzenia szkolne. W naszych dążeniach kierujemy się dobrem ucznia, jego możliwościami i predyspozycjami. Uczymy przestrzegania norm społecznych, szacunku wobec innych oraz wzajemnej tolerancji i akceptacji. W stosunku do dziecka jesteśmy taktowni i dyskretni. Podążamy za wymogami współczesnej cywilizacji mając na uwadze wszechstronny rozwój osobowości ucznia. Pielęgnujemy tradycję szkolną, regionalną i narodową.

 

 

 

Oddziały Przedszkolne

 

Kadra pedagogiczna systematycznie i z entuzjazmem doskonali posiadane umiejętności oraz podnosi kwalifikacje zawodowe, promuje placówkę poprzez działania twórcze, dostosowuje swoją pracę do zdiagnozowanych potrzeb i oczekiwań dzieci i rodziców oraz zapewnia pomoc  Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Oferujemy różnorodność zajęć umożliwiających dzieciom poznawanie świata przy pomocy metod aktywizujących twórcze myślenie. Zapewniamy osiąganie sukcesów rozwojowych w sposób twórczy i aktywny.  Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie (podmiotowość, indywidualizacja). Preferujemy różnorodne metody i formy pracy które wspomagają rozwój dziecka z wykorzystaniem jego wrodzonego potencjału i możliwości rozwojowych. 

Nasza placówka jest bezpieczna i dobrze wyposażona.

Bierzemy udział w licznych imprezach na rzecz środowiska. Nasi podopieczni uczestniczą w wielu konkursach, przeglądach, quizach i warsztatach. Kształtując postawy humanitarne  naszych wychowanków, co roku uczestniczymy w akcjach charytatywnych o charakterze lokalnym  i ogólnopolskim („Góra grosza”, „Rzuć groszaka dla zwierzaka”,  akcje Caritas, zbiórka makulatury, i inne). We wszystkich tych działaniach widoczna jest owocna współpraca z rodzicami.

Uczeń najmłodszy

  1. Pięciolatki w przedszkolach będą uczyć się obowiązkowo i za darmo języka obcego.
  2. Uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej otrzymają bezpłatnie podręcznik „Nasz elementarz” (klasa I) i „Nasza szkoła” (klasa II), podręcznik lub inny materiał edukacyjny do języka obcego nowożytnego oraz materiały ćwiczeniowe do edukacji wczesnoszkolnej.
  3. Od 1 września 2015 r. dziecko 4-letnie, a od 1 września 2017 r. również dziecko 3-letnie ma prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Zapewnienie warunków do realizacji tego prawa jest obowiązkiem gminy.

 

 Egzamin 8-klasisty

 

Opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub kształcenia specjalnego albo zaświadczenie lekarskie o chorobie przewlekłej ucznia/słuchacza przedkłada się dyrektorowi szkoły w terminie do dnia 15 października. W przypadkach losowych dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub form sprawdzianu/egzaminu rodzice (prawni opiekunowie)mogą przedstawić w terminie późniejszym, niezwłocznie po ich otrzymaniu.

 

Do 20 września uczniowie klas 8-mej dokonują wyboru, z którego języka obcego będą zdawać egzamin.

 

Przebieg egzaminu ósmoklasisty

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w pierwszym terminie (w maju), przystępuje do niego w 2-giej sesji (w czerwcu).‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

  1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎