2. LATA 1974 – 1984

od roku szkolnego 1974/1975 do 1983/1984

• W 1976 roku obchodzono uroczystości związane z 10 – tą rocznicą nadania imienia szkole.
  • 21 VIII 1978 r. w szkole rozpoczynają naukę pierwszoklasiści, którzy ukończyć mieli 10 – letnią szkołę powszechną.
  • Powstaje punkt filialny szkoły w Szatarpach liczący 50 uczniów
  • 13 XII 1978 r. władze polityczne, administracyjne i szkolne odwiedziły szkołę, a okazją do tego było 30 – lecie istnienia PZPR-u (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej).
  • Ostra zima 1979 roku przyczyniła się do przerwania nauki w szkole na czas od 2 do 10 stycznia.
  • 15 harcerzy szkoły zostało pasowanych na członków Młodzieżowej Służby Ruchu.
  • Rok 1979 był Międzynarodowym Rokiem Dziecka, w związku z czym odbywało się w szkole dużo imprez. Jedną z nich była wielka impreza pt. „Dziecko największym dobrem narodu”, którą przeprowadzono 6 XI.
  • Nastąpiło otwarcie punktu filialnego szkoły w Szponie, gdzie uruchomiono klasy specjalne z 16 uczniami.
  • Uczniowie klas V – VIII uczestniczyli w spotkaniu z aktorem Teatru „Wybrzeże” Krzysztofem Gordonem. Aktor wygłosił monodram pt. „Pierwsze dni rozpoczęcia II wojny”.
  • Duże sukcesy na różnych szczeblach odnosił zespół instrumentalny pana Czesława Czapiewskiego.
  • Harcerze uczestniczyli w Turnieju Wiedzy Obywatelskiej i wykonali pracę w postaci albumu o nazwie „Polska 80”.
  • W 1981 roku Dyrektorem szkoły zostaje pan Gerard Kostuch i pełni tę funkcję do 1984 roku. W tym samym roku  powstało ognisko przedszkolne w Skrzydłowie, a także wznowiła działalność Szkoła Podstawowa Filialna w Szumlesiu.
  • W 1981 roku zrezygnowano z 10 – letniego systemu nauczania, ale nie zrezygnowano z reformy programowej, a był to już czwarty rok jej wdrażania.
  • Szkolne koło Towarzystwa Przyjaźni Polsko Radzieckiej zorganizowało spotkanie uczniów szkoły z sekretarzem konsulatu ZSRR w Gdańsku.
  • Zorganizowane zostały obchody tygodnia Kultury Zdrowotnej
  • W VI 1983 roku 4 uczniów – harcerzy szkoły wyjechało na wakacje do NRD.
  • Na początku kolejnego roku szkolnego 1983/1984 zorganizowane zostało dla młodzieży szkolnej spotkanie z olimpijczykiem  w strzelaniu do sylwetki biegnącego dzika z 1976  i 1980 roku – Jerzym Greszkiewiczem.
  • 13 X 1983 roku nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Alojzego Gdaniec, byłemu kierownikowi Szkoły Powszechnej w Nowej Karczmie, którego zamordowano w 1939 roku.
  • Gość z ZSRR odwiedził szkołę. Był to Eugeniusz Krasnowski – zastępca kapitana statku radzieckiego „Dymitr Pokromowicz”.
  • 21 III 1984 roku zmarł pan Gerard Kostuch dyrektor szkoły, a także pełniący funkcję  Zastępcy Gminnego Dyrektora Szkół  do Spraw Wychowawczych.
  • Szkoła uczestniczyła w konkursie „Moja wieś, moja okolica, mój region w 40-leciu PRL-u” zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.
  • Harcerze szkoły brali udział w Harcerskim Rajdzie szlakiem „Rodła”.
  • W VI 1984 roku uczniowie po raz pierwszy uczestniczyli w biegach przełajowych pod nazwą „Bieg Mazurka” (pierwszy odbył się w 1983 r.).
  • Uczniowie klas VIII po raz pierwszy zdawali egzaminy do szkół średnich. Wszyscy zdali je pomyślnie.
  • Pan Adam Czarnowski (były dyrektor szkoły) przeszedł na emeryturę.
  • w  VII 1984 roku powstają Gminne Zespoły Ekonomiczno Administracyjne Szkół (GZEAS-y), a pan Roman Wiecki został inspektorem regionu oświatowego.
  • 1984 rok to początek edukacji teatralnej „Poznajemy teatr”, którego organizatorem był Ośrodek Metodyczny Edukacji Teatralnej Dzieci i Młodzieży przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Gdańsku.