3. LATA 1984 – 1994

od roku szkolnego 1984/1985 do 1993/1994

• Od września 1984 roku dyrektorem szkoły został pan Eugeniusz Bławat.
  • Samorząd Uczniowski zorganizował spotkanie z absolwentem szkoły Przemysławem Czarnowskim ówczesnym chorążym Wyższej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.
  • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano konkurs „Klasa naszą wizytówką”.
  • W III 1985 roku obchodzono uroczystość z okazji 40-tej rocznicy wyzwolenia Nowej Karczmy.
  • Kolejny rok szkolny 1985/1986 był rokiem morskim w oświacie, w związku z czym odbył się w szkole Konkurs Wiedzy o Morzu.
  • W szkole rozpoczyna działalność koło fotograficzne pod kierunkiem pani Teresy Kleinszmidt.
  • W 1986 roku szkoła zdobywa III miejsce w konkursie „Dla zdrowia, sprawności i urody”, za co otrzymuje nagrodę pieniężną w kwocie 60 tyś zł na Fundusz Pomocy Szkole.
  • W II 1988 roku przeprowadzono uroczystość z okazji 50-tej rocznicy śmierci patrona szkoły.
  • W tym samym roku zorganizowany został Festiwal piosenki zuchowej i harcerskiej, a z okazji Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy odbyło się spotkanie z pisarzem panem Janem Piepką.
  • Kolejnym konkursem, w  którym uczestniczyła szkoła to „Barwy, godło, hymn” w Kościerzynie. Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy o historii symboli narodowych.
  • Początek lat 90-tych to szereg zmian w polskich szkołach, także naszej, a były to:

- wprowadzenie do szkół nauki religii oraz nowej sześciostopniowej skali

ocen,

- zawieszenie w klasach obok wizerunku godła krzyża oraz wprowadzenie odmawiania modlitwy rozpoczynającej i kończącej lekcje,

- pierwsze apele z okazji Święta Niepodległości oraz 3-go Maja.

• 14 III 1991 roku odbyło się poświęcenie sztandaru szkoły.
  • Otworzono w szkole „Izbę Tradycji i Regionu”.
  • 27 XI 1991 roku do szkoły z wizytą przybył ksiądz Biskup Ordynariusz Marian Przykucki.
  • 23 III 1992 roku odbył się po raz pierwszy konkurs na dyrektora szkoły- wygrał go pan Eugeniusz Bławat.
  • 10 II 1993 roku do szkoły zakupiono za sumę 14 mln 570 tyś pierwszy komputer SX 386.
  • Odbył się po raz pierwszy gminny mini playback show zorganizowany przez GOKSiR, w którym uczestniczyli nasi uczniowie.
  • 17 X 1993 roku w szkole odbyły się Gminne Dożynki.
  • W 1994 roku uczniowie szkoły (dzięki hojności wielu sponsorów) udali się na wycieczkę do Berlina.