Szkoła Podstawowa im. dra Aleksandra Majkowskiego w Nowej Karczmie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 851315
    • Do końca roku: 255 dni
    • Do wakacji: 62 dni
  • Kartka z kalendarza

Nowa Karczma

Wieś gminna na ważnym skrzyżowaniu dróg wiodących do Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Skarszew, Kościerzyny i Kartuz.


Nazwa wsi pochodzi najpewniej od karczmy, która była tu pod koniec XVIII w. - dziś jest to restauracja. Nowa Karczma należała wówczas do Lniskich z pobliskiego Lubieszyna. Rozwój wsi nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX w.

 

Gmina Nowa Karczma (dawniej gromada) jest jedną z siedmiu gmin powiatu kościerskiego. Sąsiaduje z gminą Kościerzyna, Liniewo, Skarszewy, Przywidz i Somonino. Gmina liczy 6348 mieszkańców, zamieszkujących obszar 11.333 ha (w tym lasy - 2.040 ha i jeziora - 249 ha).Położona jest w województwie pomorskim, na terenie Pojezierza Kaszubskiego o dużym urozmaiceniu powierzchni i nad wyraz bogatą rzeźbą terenu. Obszar ten ukształtowała epoka lodowcowa (występują moreny denne, ciągi moren czołowych, sandry).

Na terenie występują również wzniesienia, najwyższe to 246,2 m n.p.m. położone w Hornikach Górnych, tuż obok jezior Grabówko i Małe Kamionki. W skład gminy wchodzi 17 sołectw (Będomin, Grabowo, Grabowska Huta, Grabówko, Jasiowa Huta, Liniewko, Lubań, Nowa Karczma, Nowy Barkoczyn, Rekownica, Skrzydłowo, Stary Barkoczyn, Szatarpy, Szpon, Sztofrowa Huta, Szumleś Królewski, Szumleś Szlachecki). Mimo małej liczby cennych budowli architektonicznych gmina bogata jest pod względem walorów turystycznych (wypoczynkowych, krajoznawczych i specjalistycznych). Walory wypoczynkowe służące regeneracji sił fizycznych i psychicznych występują na terenie gminy prawie w 100 % . Czyste powietrze, cisza, niski stopień urbanizacji znaleźć można w każdej miejscowości. Ukształtowanie terenu, obecność jezior sprzyja uprawianiu turystyki pieszej, kolarskiej i wodnej.

Uwagę turystów przykuwają pewne, choć nie liczne walory krajoznawcze (przyrodnicze i kulturowe), które stanowią przedmiot zainteresowań poznawczych. Do walorów tych można zaliczyć rzekę Wierzycę i jej dopływ Leniwkę, grodziska, pomniki przyrody, miejsca martyrologii, muzeum, budowle sakralne.

Z grupy walorów specjalistycznych na terenie gminy, dzięki dużej liczbie jezior można wymienić walory wędkarskie. Jeziora cechuje czysta woda i dostateczne zarybienie. W 1999 r. zostało utworzone Gminne Koło Wędkarskie „Kormoran” przy GOKSiR w Nowej Karczmie działające na terenie jeziora Lubańskiego.

Artykuły