lekcja historii - Zakon krzyżacki

W dniu 14 stycznia 2014 r. odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii dla uczniów gimnazjum. Tematem lekcji było "

Zakon krzyżacki - niebezpieczny sąsiad Polski

Ile ważyła rycerska zbroja?

A ile ważył miecz?

Czy rycerz zawsze walczył konno?

Czy damy nosiły pasy cnoty?

Czy kat był złym człowiekiem?

Który z królów był najdzielniejszy? Jak strzelano z łuku?

Dlaczego kusza jest bronią przeklętą przez papieży?

To tylko jedne z nielicznych pytań, na które odpowiedzi udzielili naszym uczniom rycerze  z Agencji Eventów Historycznych „SARMATA” .

Żywa lekcja historii, poprzez połączenie nauki i zabawy, była dla naszych uczniów okazją do poznania historii w inny, ciekawy i z pewnością bardziej realny sposób. Uczestnicy tegorocznych „żywych lekcji” poznali elementy stroju i uzbrojenia rycerzy, wybrańcy mogli przymierzyć taki strój – również ciężką zbroję. W programie, ku uciesze uczniów, znalazła się krótka lekcja strzelania z kuszy.

Zajęcia prowadzone były na zasadzie archeologii eksperymentalnej, przy użyciu pomocy naukowych i tekstów kultury (makiety, zdjęcia, rysunki, repliki oręża i rynsztunku). Dzięki temu uczniowie mieli bezpośredni i żywy kontakt z historią. Liczymy, że wiedza zdobyta w ten sposób utkwi w pamięci na długie lata, a każda klasówka z historii będzie o niebo łatwiejsza do napisania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .