50 lecie szkoły

5 listopada 2014 roku w Zespole Szkół w Nowej Karczmie odbyła się niecodzienna uroczystość:

obchody 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej.

Ten dzień był podsumowaniem wydarzeń rozgrywających się w szkole od 1 września, takich jak konkursy plastyczne, fotograficzne, literackie.

Obchody związane z jubileuszem rozpoczęły się od mszy świętej, którą koncelebrowali ks. proboszcz Jan Spierewka oraz ks. kan. Paweł Rąbca. Społeczność szkolna wraz z nauczycielami aktywnie uczestniczyła we mszy świętej. To wydarzenie honorowym patronatem objął bp. Ryszard Kasyna.

O godzinie 11.00 rozpoczęły się główne uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia. Na to wydarzenie przybyło wiele osób: rodzice, absolwenci, emerytowani pracownicy oraz zaproszeni goście, jak Dyrektorka Delegatury Oświaty w Kościerzynie, Halina Uchman, wicestarosta powiatu kościerskiego, Zbigniew Stencel, wójt gminy Nowa Karczma, Andrzej Pollak, wójt senior Alojzy Szoska, liczni radni gminni i powiatowi oraz inne osobistości. Na akademii pojawili się również wszyscy dyrektorzy piastujący tę funkcję w ciągu ostatnich 50 lat: pan Adam Czarnowski, Eugeniusz Bławat oraz Dariusz Męczykowski – obecny dyrektor ZS w Nowej Karczmie.

Rozmach, z jakim przygotowano tę uroczystość, świadczył o ogromie pracy i zaangażowaniu wielu osób w to przedsięwzięcie. Wystrój klas i korytarze nawiązywał do wydarzeń z historii życia szkoły. Każdy uczestnik, począwszy od ucznia, a skończywszy na gościach, otrzymał pamiątkowy emblemat z logiem szkoły oraz specjalny numer czasopisma szkolnego wydany na tę okazję.
Akademia rozpoczęła się od przemówienia dyrektora Dariusza Meczykowskiego. Następnie uczniowie zaprezentowali spektakl nawiązujący do każdego dziesięciolecia w historii szkoły. Szczególne wzruszenie i żywą rekcję zebranych wzbudziło nawiązanie do wydarzeń, które znano z własnego doświadczenia, takich jak czyn społeczny (wykopki), Dzień Kobiet (z nieodłącznym upominkiem w postaci rajstop i goździka). Ze wzruszeniem wysłuchano również występu absolwentki szkoły, obecnie matki uczennicy, p. Danuty Walińskiej, która jako uczennica święciła tryumfy na konkursach recytatorskich. Uwagę przykuł również występ szkolnego chóru i jego pełen energii dyrygentki. Punktem kulminacyjnym akademii była historyjka o szkolnej miłości Grzesia i Kingi. Jak się okazało, prawdziwa: jej bohaterowie się pobrali, a dziś są nauczycielami.

Po zakończeniu akademii głos zabrali znakomici goście. Podziękowaniom i przemowom nie było końca. Odznaczono także specjalnym medalem Za Szczególny Wkład w Rozwój Szkoły pięć osób. Tytuł ten otrzymali: Halina Uchman, dyrektorka Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, Adam Czarnowski, pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie, Eugeniusz Bławat, były dyrektor szkoły oraz pierwszy dyrektor Publicznego Gimnazjum w Nowej Karczmie, Alojzy Szoska – wieloletni wójt gminy Nowa Karczma oraz Andrzej Pollak – absolwent tutejszej szkoły i obecny wójt gminy Nowa Karczma.

Szkoła otrzymała wiele kwiatów i upominków od przybyłych gości. Najważniejszym z nich był prezent od organu prowadzącego szkołę, który przekazał wójt Andrzej Pollak: był to stylizowany na banknot z okresu PRL-u banknot opiewający na kwotę 10 tysięcy złotych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości     oraz zdjęć