1. LATA 1964 – 1974

od roku szkolnego 1964/1965 do 1973/1974

• 1 IX 1964 r. – budynek szkoły o ówczesnej wartości  2 mln 700 tysięcy złotych został oddany do użytku wraz z budynkiem mieszkalnym znajdującym się obok niej. W szkole znajdowało się 5 klas, pracownia zajęć prac technicznych, gabinet fizyko – chemiczny, świetlica, sala gimnastyczna oraz 5 mniejszych pomieszczeń – kancelaria, pokój nauczycielski, szatnia i rozbieralnia wychowania fizycznego. Szkoła posiadała centralne ogrzewanie, została skanalizowana, posiadała wodociągi. Wyposażono ją w nowy sprzęt o wartości 150 tyś zł. Była to szkoła siedmioklasowa, naukę w niej rozpoczęło 146 uczniów. Kierownikiem  szkoły został pan Adam Czarnowski, który pełnił tę funkcję do 1981 roku.
  • W szkole została reaktywowana działalność Spółdzielni Uczniowskiej „Przyszłość”.
  • W sąsiedztwie szkoły rozpoczęto budowę, czynem społecznym, Wiejskiego Domu Kultury z salą widowiskową, pomieszczeniem na bibliotekę gromadzką, kawiarnią oraz garderobą.
  • 30 V 1965 r. odbywały się wybory do Sejmu Ustawodawczego PRL i uchwałą Powiatowej Rady Narodowej szkoła została wyznaczona na lokal wyborczy. Po raz pierwszy posłużyła temu celowi.
  • 17 IX 1965 r. – odbyła się pierwsza wizytacja szkoły, a wizytującymi byli dyrektor departamentu Ministerstwa Oświaty obywatel  Żołnierkiewicz w towarzystwie Kuratora Okręgu szkolnego obywatela Fruki.
  • Od początku kwitło w szkole życie kulturalne – 17 X 1965 r. miał miejsce występ Chóru Opery i Filharmonii w Gdańsku.
  • W XII 1965 r. odbyła się w szkole konferencja Związku Nauczycielstwa Polskiego.
  • W tym samym roku nastąpiła reaktywacja koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, z którego inicjatywy wybudowano przy szkole plac gier i zabaw za kwotę 13 tysięcy zł. Elementy placu wykonał pan Franciszek Mering – ówczesny, tutejszy kowal. Otwarcie placu gier i zabaw nastąpiło 1 VI 1965 roku.
  • W czynach społecznych młodzieży teren wokół szkoły został zagospodarowany zielenią.
  • W VI 1966 roku weszła w życie reforma szkolna wprowadzająca szkołę ośmioklasową. W związku z tym uczniowie klas VII nie otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
  • 25 IX 1966 roku nadano szkole imię doktora Aleksandra Majkowskiego oraz wręczono sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ówczesnych władz, a także córka Majkowskiego – Damroka.
  • 17 VI 1967 roku po raz pierwszy 11 uczniów ukończyło klasę VIII szkoły podstawowej.
  • W szkole po raz pierwszy wręczono uczniom odznaki „wzorowy uczeń”.
  • W VI 1969 roku po raz pierwszy uczniowie klasy VIII pożegnali naukę w szkole specjalnym wieczorkiem z udziałem nauczycieli, rodziców i Komitetu Rodzicielskiego.
  • Rok szkolny 1969/1970 rozpoczęło 166 uczniów – pojawiły się trudności z pomieszczeniem takiej ilości uczniów
  • Rok 1969 to początek akcji społecznych, jak np. wykopki.