Szkoła Podstawowa im. dra Aleksandra Majkowskiego w Nowej Karczmie

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 846103
    • Do końca roku: 277 dni
    • Do wakacji: 84 dni
  • Kartka z kalendarza

WAŻNE !!!

 

Egzamin ósmoklasisty

 

W roku szkolnym  2023/2024 egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.

 

Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla ośmioletniej szkoły podstawowej. Wyniki egzaminu będą przedstawiane w procentach i na skali centylowej. Przystąpienie do egzaminu będzie obowiązkowe, uzyskane wyniki nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły, natomiast będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Zasady organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, dotyczące m.in. warunków zwalniania uczniów
z obowiązku przystąpienia do egzaminu, dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu, możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, będą analogiczne do rozwiązań funkcjonujących na obecnie przeprowadzanym egzaminie gimnazjalnym.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024 wygląda tak:

  • 14 maja 2024, godz. 9:00 – język polski
  • 15 maja 2024, godz. 9:00 – matematyka
  • 16 maja 2024, godz. 9:00 – język obcy nowożytny

Wychowanie przedszkolne

Według ustawy o systemie oświaty, wychowaniu przedszkolnemu podlegają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w jednym z trzech typów placówek:
• przedszkolach,
• oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,
• innych formach wychowania przedszkolnego.

Powszechny obowiązek przedszkolny

Powszechny obowiązek przedszkolny obejmuje dzieci w wieku lat 5, ponieważ jeżeli rozpoczną one naukę w szkole jako sześciolatki muszą odbyć roczne przygotowanie.

 
Ustawa przedszkolna
 

Wejście w życie tzw. „ustawy przedszkolnej” przyniosło poważne zmiany w polskim systemie oświaty. Nowe przepisy m.in. nakładają na gminy obowiązek zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku 4-letniemu (od dnia 1 września 2015 r.) i 3-letniemu (od dnia 1 września 2017 r.) . 

 

Wprowadzone przez nowelizację zmiany obejmują m.in.:

- ograniczenie wysokości opłat pobieranych od rodziców za wychowanie przedszkolne w publicznym przedszkolu oraz publicznej innej formie wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym ustalony przez radę gminy czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (nie krótszy niż 5 godzin dziennie) – wysokość opłaty nie może być wyższa niż 1 zł za godzinę zajęć; jednocześnie umożliwiono gminom zwolnienie rodziców w całości lub części z opłat za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego;

- przyznanie dzieciom w wieku 3 i 4 lat prawa do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego, przy jednoczesnym nałożeniu na gminy obowiązku zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku 4-letniemu (od dnia 1 września 2015 r.) oraz każdemu dziecku 3-letniemu (od dnia 1 września 2017 r.); jednocześnie umożliwiono gminom zapewnienie miejsca wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym, publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez inne organy niż gmina lub niepublicznym przedszkolu;

- umożliwienie realizacji wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w innych formach wychowania przedszkolnego.

Wiążąca opinia poradni

Rodzice mogą tylko złożyć wniosek o przyjęcie swojego dziecka do szkoły, natomiast ostateczną decyzję podejmuje dyrektor szkoły. Jest on związany opinią poradni psychologiczno- pedagogicznej. Jeżeli w opinii stwierdzono, że pięciolatek nie jest na tyle dojrzały emocjonalnie, by pójść do szkoły, wtedy dyrektor wydaje decyzję negatywną.

Obowiązki rodziców

Rodzice dziecka, którzy zdecydowali się na posłanie go do szkoły muszą pamiętać że ciąży na nich obowiązek:

1) zgłoszenia dziecka do szkoły,
2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne,
3) zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowanie do zajęć,
4) informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej w obwodzie której dziecko mieszka o realizacji obowiązku szkolnego w innej placówce.