Zielona lekcja - sowy, sokoły, ...

17 i  i 24 marca 2014r. odbyły się w naszej szkole wyjątkowe żywe lekcje przyrody.

Spotkały się one z wielkim zainteresowaniem, ponieważ naszymi gośćmi były żywe ptaki i ich opiekunowie. Dzieci z przedszkola ooraz klas 0-VI jak również młodzież z klas I i III gimnazjum  dowiedzieli się w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób o życiu i roli w środowisku ptaków z grupy sów, sokołów i jastrzębi.

W szkole gościliśmy:

• puchacza belgijskiego HUGO, dostojnego ptaka, dzięki któremu dzieci wiedzą jak widzi i słyszy sowa,
  • KOKOSA – sówkę ziemną, która jako jeden z nielicznych ptaków gniazduje pod ziemią,
  • FIONĘ – sowę płomykówkę, która jest naszym rodzinnym ptakiem. Potrafi ona polować w zupełnych ciemnościach, wykorzystując wyłącznie zmysł słuchu. Pomagają jej w tym koncentrycznie ustawione pióra na buzi nazywane „szlara”.
  •  FLICKA – sokoła wędrownego; Gatunek ten w Polsce praktycznie całkowicie wyginął, ale dzięki staraniom wielu ludzi, a w szczególności sokolników, powoli wraca do naszego kraju. Aktualnie w Polsce jest 15 par lęgowych, czyli około 30stu sokołów.
  • HEKTORA –pustułkę amerykańską. Gatunek ten jest najmniejszym i najliczniejszym sokołem.
  • HARREGO – dzięki któremu dzieci wiedzą jak duży ptak potrafi w poszukiwaniu pożywienia bardzo zwinnie manewrować pomiędzy przeszkodami. Chętne dzieci udawały drzewa i krzewy, a oswojony myszołów przelatywał slalomem pomiędzy dziećmi. Było to dla nich niesamowite przeżycie.

Prowadzący zajęcia z dużym poczuciem humoru przedstawiali swoich podopiecznych i ciekawie opowiadali o ich  cechach i zwyczajach. Sama prezentacja ptaków była niesamowita. Można je było zobaczyć w różnych sytuacjach - podczas układania (tresury), lotu i polowania. Ci, którzy znali odpowiedzi na trudne pytania, mogli pogłaskać ptaki. Dodatkowym wielkim przeżyciem na zakończenie zajęć była możliwość zrobienia sobie fotografii z sową płomykówką FIONĄ, która cierpliwie pozowała do wszystkich zdjęć. Bardzo dziękujemy trenerom ptaków z zespołu Zielone Lekcje za ciekawie przygotowane i przeprowadzone zajęcia. Tak przekazane wiadomości i zdobyta wiedza na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ :)

Więcej na temat całego przedsięwzięcia można poczytać na facebooku