Do czego służy algorytm?

19.09.22.  Na kolejnych zajęciach zgłębialiśmy tajniki algorytmów - Co to jest? Po co to jest? Jak się to zapisuje? To pojęcie jest bardzo ważnym pojęciem w informatyce. Trudno wyobrazić sobie tworzenie sprawnego, efektywnego i bezbłędnie działającego oprogramowania bez korzystania z algorytmów. Już na początku trzeba podkreślić, że może być wiele algorytmów rozwiązujących dany problem, ale niektóre są o wiele lepsze od pozostałych!

Omówiliśmy zasady tworzenia algorytmu na przykładzie przepisu kulinarnego.

Aby sprawdzić czy już wiedzą o co chodzi z tymi algorytmami uczniowie układali algorytmy do wylosowanych historyjek obrazkowych.

Omówiliśmy przykładowy schemat blokowy algorytmu, a następnie uczniowie w parach wykonali ten algorytm.

Zapisaliśmy algorytm poruszania się "po kwadracie".

Na zakończenie uczniowie opisywali algorytmy poruszania się postaci w ich ulubionych grach komputerowych.