Czy wiesz, że ….

Owies odkryto około 2 tysięcy lat temu. Stosunkowo późno w porównaniu do innych zbóż, jak pszenica czy jęczmień. Wcześniej owies uznawany był za niepożądaną roślinę wśród jęczmienia i pszenicy. Z czasem zaczęto doceniać właściwości owsa, a do tradycji przeszła owsianka, która według powiedzenia „czyni ludzi z żelaza”. Ciasteczka owsiane zostały przygotowane po raz pierwszy w Szkocji na początku średniowiecza. Jednak pierwszy przepis na ciasteczka owsiane został opublikowany w książce kucharskiej Fannie Merritt w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1896 roku. Przepis oryginalny zakłada, że ciasteczka przygotowuje się z płatków owsianych, mąki pszennej, cukru, jajek, soli i przypraw. Dziś ciasteczka owsiane można również przygotować z miodem, żurawiną, a nawet z bananami.