"POZNAJ POLSKĘ" - GDYNIA

Uczniowie klasy 7 w dniu 16 czerwca 2023 r. mieli okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce do Gdyni organizowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Zwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie poszerzyli swoją wiedzę na temat oręża polskiego na morzu, zwiedzali także ekspozycję plenerową  broni i uzbrojenia morskiego.  Następnie razem z panią przewodnik udali się na „Dar Pomorza”, obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim. Statek ten jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego. Uczniowie mogli wejść na główny pokład i do wnętrz statku i poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię 110-letniego żaglowca. Zwiedzali również Muzeum Miasta Gdynia, gdzie dowiedzieli się, jak z maleńkiej wioski rybackiej zbudować w krótkim czasie ponad 100 tysięczne miasto z prężnie działającym portem? Właśnie taką ekspresową drogę przeszła Gdynia - „miasto z morza”. Tutaj uczniowie mieli okazję poznać ludzi, którzy ją stworzyli, czyli wielkich marzycieli o morzu, wolności i dobrobycie. W czasie spaceru i zwiedzania Gdyni przekonali się, że to nowoczesne miasto.